مدیرعامل آبفای روستایی خوزستان گفت: برای بخش غیزانیه اهواز با اعتباری بالغ بر ۲۳ میلیارد تومان کار خط انتقال به طول ۱۵ کیلومتر و قطر ۶۳۰ میلیمتر آغاز شده و بر‌اساس پیش‌بینی‌ها تا آبان ماه سال جاری به پایان می‌رسد.

عادل حرباوی شامگاه جمعه در نشست خبری با اصحاب رسانه در حاشیه نمایشگاه هفته دولت اهواز، با بیان اینکه کل جمعیت روستایی خوزستان یک میلیون و ۳۳ هزار و ۹۲۷ نفر است، اظهار داشت: جمعیت ۹۸۴ هزار و ۲۲۷ نفر از روستاییان خوزستان زیرپوشش شرکت آب روستایی است، که ۹۵ درصد کل جمعیت روستایی را شامل می‌شود.

وی افزود: خوزستان ۳ هزار و ۷۲۷ روستا دارد که ۳هزار و ۵۰ روستا زیرپوشش آبرسانی قرار داشته و مابقی به شبکه آبرسانی امور عشایر، دهیاری ها و آب شهری متصل هستند.

مدیرعامل آبفای روستایی خوزستان با اشاره به منابع تولید آب در آبفا روستایی خوزستان‌گفت: منابع تامین آب روستایی بیشتر از طریق آب‌های سطحی و رودخانه‌ها به میزان ۶۰ درصد، چاه ۳۰ درصد و ۱۰ درصد نیز سایر منابع است.

حرباوی با اعلام خبر تولید ۳۲۰ هزار مترمکعب آب به صورت روزانه در این شرکت‌ عنوان کرد: بر این اساس سرانه مصرف استاندارد کشوری برای هر فرد روستایی ۱۵۵ لیتر برای در روز تعریف شده است.

وی ادامه داد: ۴۴۳ منبع تولید آب داریم که با توجه به قدمت بالای آنها، ۴۳ درصد تأسیسات این شرکت دچار فرسودگی شده و نیاز به اعتبار خاص برای نوسازی دارند.
مدیرعامل آبفای روستایی خوزستان یادآور شد: از آغاز دولت تدبیر و امید در سال ۹۲ تاکنون یک هزار و ۷۳۹ کیلومتر لوله در قالب خط انتقال و شبکه توزیع در خوزستان اجرا شده است.

وی افزود: همچنین ۳۰ هزار مترمکعب مخزن ذخیره و ۱۱۱ پروژه آبرسانی روستایی تکمیل و وارد مدار بهره‌برداری شد که با این اقدامات ۸۸۵ روستا از نعمت آب شرب کافی بهره مند شدند.

مدیرعامل آبفای روستایی خوزستان بیان کرد: طی ۶ ماه گذشته امسال در زمینه حفر و تجهیز چاه چهار حلقه چاه جدید را وارد مدار و سه باب ایستگاه تقویت فشار آب و دو هزار مخزن بتنی احداث کردیم.

حرباوی ادامه داد: ۶۰ کیلومتر خط انتقال و ۶۵ کیلومتر شبکه توزیع در کل استان اجرا شد که در واقع با اجرای این طرح‌ها ۴۵ روستا مشکل آب آنها برطرف و روستاهای فاقد آب نیز آب‌دار شدند و ۵۳ هزار نفر روستایی از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی بهره‌مند شدند.

وی اظهار کرد: در حوزه طرح‌های شاخص این شرکت در سال جاری می‌توان به پروژه غیزانیه اشاره کرد که مشکل حاد آبرسانی داشت، برای بخش غیزانیه با اعتباری بالغ بر ۲۳ میلیارد تومان شروع کار خط انتقال به طول ۱۵ کیلومتر و قطر ۶۳۰ میلیمتر انجام دادیم و بر اساس پیش بینی ظرف آبان ماه سال جاری به اتمام می رسد.

مدیرعامل آبفای روستایی خوزستان خبر داد: پروژه رغیوه با خط انتقال ۸۵ کیلومتر است که ۲۸ کیلومتر آن باقی مانده ‌و امیدوارم که امسال شروع شود و طی سال مالی جاری این طرح را به اتمام برسانیم و مشکل آب این بخش را هم برای همیشه حل کنیم.

حرباوی عنوان کرد: در طرح جفال شادگان طی ۱۰ روز آینده بازگشایی پاکات و انتخاب پیمانکار را داریم که ۲۸ روستای دچار مشکل آب را منتفع می‌کند.

وی بیان کرد: در طرح حومه غربی رامهرمز ۱۱ روستا مشکل آب داشتند که با اجرای ۷ کیلومتر مشکل ۹ روستا برطرف شده و مابقی با تکمیل پروژه مشکل آب آنها برطرف می شود.

حرباوی افزود: امسال ۱۴ طرح داریم که کل اعتبار مورد نیاز آن برای ۳۳۶ روستا مبلغ ۶۹۴ میلیارد تومان است که اگر تأمین شود می‌توانیم بیشتر مشکلات استان را حل کنیم.

وی افزود: هفته های گذشته در رامهرمز براساس گزارش های واصل شده کشاورزان از سموم استفاده کردند که این سموم به آب رودخانه نفوذ و آن را آلوده کرد ولی شرکت بلافاصله دستور قطع پمپاژ را صادر و با تانکر آبرسانی کرد.